Kiedy nie potrzebujesz zgody na robienie zdjęć?

W ostatnim wpisie omówiliśmy sytuacje, w których należy mieć zgodę jeśli chcesz opublikować czyjeś zdjęcie, czy to z przyjaciółmi na portalach społecznościowych, czy też w ramach promocji swojego biznesu/usług. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś, zapraszamy tutaj. Czy jednak w każdej sytuacji należy mieć taką zgodę, a może są jakieś wyjątki? Otóż, przepisy prawne jasno wymieniają 3 takie przypadki:
  1. Osoba, która występuje na zdjęciach, otrzymała wynagrodzenie za pozowanie, a umowa między twórcą, a modelem nie zastrzega tego, że publikacja wizerunku będzie wymagała odrębnej zgody.
Jednak, aby mieć pewność, że wszystko co robisz jest zgodne z prawem i jednocześnie nie narusza czyichś praw zaleca się, aby w umowie zawartej z modelem zawrzeć odrębny punkt dotyczący możliwości wykorzystania wizerunku, aby nie opierać się jedynie na zgodzie domniemanej.
  1. Gdy osoba, której wizerunek upubliczniamy jest osobą powszechnie znaną i zdjęcie/film wykonano w trakcie pełnienia przez nią funkcji służbowych (warunek konieczny). Przykładem takiej sytuacji może być wystąpienie polityka na wiecu wyborczym/konferencji prasowej. Do tego grona zaliczymy również celebrytów czy sportowców.
Istotne jest zarówno to, w jakiej sytuacji wykonano zdjęcie, jak i to, w jakim celu je wykorzystano. Oznacza to, że możesz wykonać zdjęcie sportowca i umieścić je na portalu społecznościowym, aby pochwalić się, że byłeś na zawodach, bądź meczu. Nie możesz jednak wykorzystać zdęcia do tego, aby promować swój klub sportowy czy sklep.
  1. Fotografia przedstawia sytuację, w której czyjś wizerunek jest jedynie szczegółem, a brak tej osoby, nie wpływa na treść przedstawioną na zdjęciu/filmie. Może to być m.in. koncert, festyn, impreza publiczna.
Pamiętaj jednak, że zasada przestaje obowiązywać, gdy ze zdjęcia przedstawiającego całość zostanie wykadrowana jedna osoba z większego ujęcia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments