Poznaj nowy bank tysiąca kreatywnych fotografii
Kiedy nie potrzebujesz zgody na robienie zdjęć?
W ostatnim wpisie omówiliśmy sytuacje, w których należy mieć zgodę jeśli chcesz opublikować czyjeś zdjęcie, czy to z przyjaciółmi na portalach społecznościowych, czy też w ramach promocji swojego biznesu/usług. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś, zapraszamy tutaj.
Czy jednak w każdej sytuacji należy mieć taką zgodę, a może są jakieś wyjątki? Otóż, przepisy prawne jasno wymieniają 3 takie przypadki:
- Osoba, która występuje na zdjęciach, otrzymała wynagrodzenie za pozowanie, a umowa między twórcą, a modelem nie zastrzega tego, że publikacja wizerunku będzie wymagała odrębnej zgody.
Jednak, aby mieć pewność, że wszystko co robisz jest zgodne z prawem i jednocześnie nie narusza czyichś praw zaleca się, aby w umowie zawartej z modelem zawrzeć odrębny punkt dotyczący możliwości wykorzystania wizerunku, aby nie opierać się jedynie na zgodzie domniemanej.
- Gdy osoba, której wizerunek upubliczniamy jest osobą powszechnie znaną i zdjęcie/film wykonano w trakcie pełnienia przez nią funkcji służbowych (warunek konieczny). Przykładem takiej sytuacji może być wystąpienie polityka na wiecu wyborczym/konferencji prasowej. Do tego grona zaliczymy również celebrytów czy sportowców.
Istotne jest zarówno to, w jakiej sytuacji wykonano zdjęcie, jak i to, w jakim celu je wykorzystano. Oznacza to, że możesz wykonać zdjęcie sportowca i umieścić je na portalu społecznościowym, aby pochwalić się, że byłeś na zawodach, bądź meczu. Nie możesz jednak wykorzystać zdęcia do tego, aby promować swój klub sportowy czy sklep.
- Fotografia przedstawia sytuację, w której czyjś wizerunek jest jedynie szczegółem, a brak tej osoby, nie wpływa na treść przedstawioną na zdjęciu/filmie. Może to być m.in. koncert, festyn, impreza publiczna.
Pamiętaj jednak, że zasada przestaje obowiązywać, gdy ze zdjęcia przedstawiającego całość zostanie wykadrowana jedna osoba z większego ujęcia.