Kiedy potrzebujesz zgody na publikację wizerunku

Uwielbiamy zdjęcia! O ile nie każdy lubi i chce, aby jemu robić zdjęcia, to raczej większość z nas uwielbia uwieczniać różne momenty na fotografii. Impreza, spotkanie rodzinne, rocznice, wyjazdy,piękne widoki, smakowicie przygotowany posiłek! A przekonanie, że TAKIE zdjęcie MUSI zyskać większą publiczność staje się codziennością, wręcz czymś naturalnym, a nawet wykonywanym automatycznie. Załącz zdjęcie, oznacz, udostępnij! Kilka kliknięć i zdjęcie żyje swoim życiem. Enjoy!

Nie często (niestety) zastanawiamy się nad konsekwencją umieszczania zdjęć na portalach

społecznościowych. A może zdarzyło Ci się, że ktoś umieścił Twoje zdjęcie na swojej stronie i wcale nie byłeś z tego faktu zadowolony? Byłeś na szkoleniu, w klubie, na zorganizowanym wyjeździe i ktoś reklamuje swoje usługi wykorzystując twój wizerunek? Próbujesz sobie przypomnieć czy przeczytałeś chociaż fragment zgody na przetwarzanie danych osobowych, które podpisałeś…

Według ustawy – Kodeks cywilny: wizerunek podlega szczególnej ochronie, ponieważ jest to dobro osobiste każdego człowieka. Pod pojęciem “wizerunek” rozumiemy wygląd zewnętrzny człowieka, jego szczególne cechy, które pozwalają odróżnić go od innych. Dlatego użycie czyjegoś zdjęcia, jest użyciem jego wizerunku i wymaga zgody osoby, która jest na nim przedstawiona, bądź jej opiekuna, jeśli dotyczy to osoby nieletniej.

Zgoda na umieszczenie zdjęcia może być zarówno usta jak i pisemna. O ile o tę pierwszą możemy poprosić koleżankę, z którą byliśmy w górach i chcemy się tym pochwalić, o tyle przed wykorzystaniem zdjęć do celów np. komercyjnych, zawodowych powinniśmy zdobyć pisemną na to zgodę.

Prosty wzór takiego oświadczenia możesz pobrać z naszej strony (załączamy poniżej)

Czy są sytuacje, w których takiej zgody nie potrzebujesz? O tym w następnym wpisie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments