Szeroka baza darmowych kolorowanek do pobrania i obrazów do Twoich projektów
Czy można kopiować zdjęcia z facebooka?
Czy można kopiować zdjęcia z facebooka i innych mediów społecznościowych na własne potrzeby?

Czy można kopiować zdjęcia z facebooka i innych mediów społecznościowych?
Przeglądając Facebooka czy Instagram, każdego dnia napotkamy na swojej tablicy m.in.: popularne i znane nam memy, zabawne grafiki, motywujące i inspirujące cytaty czy też interesujące, zapierajcie dech w piersiach fotografie – takie obrazki udostępniamy na profilach w mediach społecznościowych niemal codziennie.
Czasami zdarza się, te grafiki i obrazy są także kopiowane i pobierane na własne potrzeby np. do bloga, artykułu lub po prostu do wstawienia na swoje media społecznościowe. Niektórzy myślą, że jeśli coś jest w internecie, to jest dla wszystkich.
Czy w ogóle zastanawiamy się, czy to jest zgodne z prawem? Czy jest jakiś autor, jakieś źródło danego zdjęcia? I czy grożą nam konsekwencje prawne za to, że ot tak udostępnimy jakieś zdjęcie? Należy to jasno i wyraźnie powiedzieć…tak, możemy za to odpowiadać karnie.
Sankcje karne
W Polsce znany jest przypadek, gdy tatuażysta wykorzystał w celach promocyjnych nieswoje zdjęcie. Autorka zdjęć, gdy dowiedziała się o tym skierowała sprawę do sądu. Sprawa była o tyle bulwersująca, że owy tatuażysta przerobił zdjęcie dodając do niego wulgarny napis. Nie pomogło ani natychmiastowe usunięcie zdjęcia, ani przeprosiny. Zasądzono łączną karę w wysokości 7 tys. złotych za naruszenie praw autorskich oraz za naruszenie wizerunku modelki będącej na tym zdjęciu. Całkiem sporo jak na beztroskie użycie “jakiegoś tam” zdjęcia, prawda? Takich spraw, wbrew pozorom, jest całkiem sporo.
Bezpieczne zdjęcia
Jakie więc zdjęcia można bezpiecznie publikować w social media? Jeżeli chcemy urozmaicić swój wpis na Facebooku, ale nie posiadamy własnych, profesjonalnych zdjęć, mamy prawo skorzystać z grafik, fotografii i ilustracji oferowanych na tzw. serwisach stockowych. Są to bazy zdjęć darmowych lub płatnych do bezpiecznego pobrania. Po wpisaniu szukanego hasła w bazie pojawią się zdjęcia z bezpłatną licencję. Istotne jest jednak to, by upewnić się, jak działa konkretna licencja – w niektórych przypadkach użytkownikom przysługuje prawo do rozpowszechnienia pobranego utworu jedynie do zobrazowania informacji, a nie w celach komercyjnych. Pamiętajmy też o podpisywaniu grafik.
Myślenie, że możemy sobie udostępnić zdjęcie, bez podpisu źródła, bo przecież nikt się o tym nie dowie bywa bardzo niemądre i może nieść ze sobą szereg konsekwencji, zarówno prawnych, jak i finansowych. Bądźmy rozważni w tym co, jak i gdzie udostępniamy.
Źródła:
Polski sąd przyznał 7 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za kradzież i przeróbkę zdjęcia | Fotopolis.pl
Postępowanie w razie kradzieży zdjęć (prawyprofil.pl)
Prawo autorskie w social mediach. Co wolno na Instagramie i Facebooku? (bezprawnik.pl)
Autor: Emilia Rzeźniczek